banner_kayitliste

tsf logo 2015
banner isbanknew

GSB Logo 2015
Türkiye İş Bankası
Finale Bir Kala
DSC 5799Antalya Starligt Otel'de gerçekleştirilen ve 1707 sporcunun 24 Ocak Pazar gününden beri mücadele ettiği 2016 Türkiye Küçükler Satranç Şampiyonasında bugün yedinci ve sekizinci tur müsabakaları oynandı.

Sekiz tur sonunda sporcularımızın puan durumuna göz atalım:

7 yaş genel kategorisinde mücadele eden Egehan Yıldız bugün de masadan bir puanla ayrılmayı bildi ve zirvedeki yerini tam puanla koruyor. Eren Güzel, Doruk Öztürk ve Yavuz Selim Kılınç ise bir puan geriden lideri takip ediyorlar. Kızlar kategorisinde Elvin Esma Büyük, sabah ve öğleden sonraki oturumların her ikisini de kazançla kapatarak 7 puanla birinci sıraya yerleşen sporcu oluyor. Ela Keskinler, İdil Mira Özsoy ve Ece Naz Sözmez ise yarım puan farkla final turunda liderlik mücadelesine devam edecekler.

8 yaş genel kategorisinde zirvedeki isim değişmiyor, Cihan Akif Güngör günün her iki turunu da kazançla kapatarak rakipleri arasından sıyrıldı ve tam puanla birinci sıraya yerleşen sporcu oldu. CM Kerem Erten, Ali Kaan Tekin, Çağlar Sabahi ve Bora Yapar ise bir puan geriden zirve yarışını sürdürüyorlar. Kızlar kategorisinde Elif Zeren Yıldız bir kazanç ve bir beraberlik elde ettiği gün sonunda birinci sıradaki yerini koruyarak son tura lider giriyor.

9 yaş genel kategorisinde Taha Özkan final turuna kayıpsız zirvede girerken, Özkan'ı Şahin Ergin, Yankı Taşpınar ve Atahan Çolakoğlu bir puan geriden takip ediyor. Kızlar kategorisinde sekiz tur sonunda zirvenin tek sahibi Nilsu Enç olurken, Elifnaz Akat, WCM Gülcan Sena Kayış ve Gülin Dönmez bir puan farkla şampiyonluk mücadelesini sürdürüyorlar.

Heyecan dolu partilere sahne olacak 10 yaş genel kategorisinde eş puanlı sporcular Yağız Çınar Akın, Efe Hakan Öztürk ve Muhammed Emin Aslan zirveyi paylaşırken, onları yarım puan geriden beş sporcu takip ediyor. Kızlar kategorisinde Suğra Tepeli gün sonunda tek başına zirveye oturan isim olurken, eş puanlı sporcular İrem Ezra Öz, Gülenay Aydın ve WCM Elif Keskin yarım puan geriden lideri takip ediyorlar.

11 yaş genel kategorisinde yarışan CM Işık Can, son tur öncesi en yakın rakibi ile arasındaki puan farkını 1.5 puana çıkararak finale bir kala şampiyonluğunu ilan ediyor. Can'ı takip eden sporcular ikinci ve üçüncülük için son turda kıyasıya mücadele edecekler. Kızlar kategorisinde ise Nehir Tokat, birinci sırada yer alan WCM Safiye Öykü'nün liderliğine ortak olurken, onları bir puan geriden yedi sporcu takip ediyor.

12 yaş genel kategorisinde 7 puanlı sporcular CM Ahmet Utku Üzümcü ve Batu Angün liderlik koltuğunu paylaşırken beş sporcu yarım puan farkla onları takip ediyor. Kızlar kategorisinde ise WCM Sıla Çağlar birinci sıradaki yerini kimseye bırakmıyor. Yağmur Bolu yarım; Büşra Özbek, WCM Esma Doğa Duran ve Şerife Ecenaz Duran ise bir puan farkla final turuna giriyorlar.

Türkiye Küçükler Şampiyonasında çetin partilere ve heyecan dolu müsabakalara sahne olacak son tur müsabakaları yarın saat 10.30'da oynanacak.

Tüm kategorilerin ilk dört maçı olmak üzere toplam 48 masanın canlı yayınlandığı şampiyonadan görüntüler için fotoğraf galerisini tıklayınız.

 
Turkish Chess Federation © 2014